22
maj
2015

Ochrona nazw produktów rolnych i spożywczych – Unia Europejska (Trzy Znaki Smaku)

Autor: Joasia  /   Kategoria: Encyklopedia   /   Brak komentarzy

Codziennie dokonujemy wyborów zakupowych związanych z żywnością. Na półkach sklepowych możemy znaleźć nieskończoną ilość produktów i codziennie powstają nowe. Skąd więc mieć pewność, że te, które kupujemy rzeczywiście warte są naszych pieniędzy? Jak mieć pewność, że producent, którego artykuły kupujemy nie oszukuje nas, a żywność ta jest dla nas w pełni bezpieczna? Na szczęście żyjemy w państwie prawa, które ma na celu wsparcie uczciwych producentów i ochronę konsumentów. Tak więc w celu ułatwienia nam zakupów wprowadzono do użycia szereg symboli umieszczanych na opakowaniach, które wskazują nam produkty, które warto kupować, aby mieć pewność co do ich jakości i aby wspierać uczciwych i lokalnych producentów. Dziś więc artykuł nawiązujący do kampanii Trzy Znaki Smaku, przedstawiający jeden z programów ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych.

 Europejski system ochrony nazw produktów rolnych i spożywczych:

W ramach Unii Europejskiej produkty rolne i spożywcze wysokiej jakości mogą zostać wyróżnione trzema znakami identyfikacyjnymi: Chronioną Nazwą Pochodzenia, Chronionym Oznaczeniem Geograficznym oraz Gwarantowaną Tradycyjną Specjalnością, jeśli jakość ta jest związana z określonym pochodzeniem geograficznym lub tradycyjną metodą wytwarzania.

 Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP):

chroniona_nazwa_pochodzeniaProdukt może zostać zgłoszony jako ChNP, jeśli jego nazwa jest związana z nazwą regionu, konkretnego miejsca lub kraju, gdzie odbywa się cały proces produkcyjny, od surowca, aż po wyrób gotowy. Specyficzna jakość tego produktu powinna więc wynikać z jego pochodzenia. W Polsce znakiem ChNP zostały wyróżnione m.in. takie produkty, jak bryndza podhalańska, redykołka, miód z Sejneńszczyzny, oscypek i wiśnia nadwiślańska.

Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG):

chronione_oznaczenie_geograficzneJeśli co najmniej jeden z etapów całego procesu produkcyjnego odbywa się na obszarze, do którego nawiązuje nazwa produktu, może on zostać zarejestrowany jako ChOG. Produkt taki powinien wykorzystywać nazwę regionu, miejsca lub kraju, gdzie jest produkowany lub posiada specyficzną jakość, reputację i uznanie przypisywane pochodzeniu geograficznemu. Do produktów wyróżnionych tym znakiem w Polsce należą m. in. andruty kaliskie, jabłka grójeckie, kiełbasa lisiecka, miód drahimski, obwarzanek krakowski, czy rogal świętomarciński.

Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS):

gwarantowana_tradycyjna_specjalnoscO wyjątkowości produktów wyróżnionych tym znakiem świadczy ich specyficzny charakter, dzięki któremu odróżnia się on od innych produktów podobnych do niego. Wśród polskich produktów GTS znajdziemy m. in. olej rydzowy, kabanosy, kiełbasę jałowcową, kiełbasę myśliwską oraz miody pitne.

Więcej o produktach tradycyjnych i regionalnych wyróżnionych znakami ChNP, ChOG, GTS znajdziecie na stronie http://www.trzyznakismaku.pl/

Brak komentarzy